عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ جمعه ۲۸ بهمن
  • ارتحال مرجع مجاهد حضرت آيت الله العظمى روحانى (قدس سره) را محضر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، تسليت عرض مى كنيم
کد : 18322-2174     

آیا در غسل، لمس بدن شرط است یا رسيدن آب به بدن كافیست؟

استفتاء:

من در مدتى از زندگی‌ام دچار وسواس گرديدم كه با مداوا مقدار قابل توجهى از آن مرتفع گرديد، اما مقدارى از آن باقى مانده است. به طورى كه غسل من نيم ساعت به طول می‌انجامد و آب فراوانى اسراف می‌شود. می‌خواستم بدانم آسان‌ترين غسل به چه شكلى است كه در كمترين زمان ممكن انجام شود؟ آيا در غسل ترتيبى بايد هنگام شستن بدن تمام بدن را لمس كرد يا اتصال آب دوش به آب منطقه در حال غسل كافى است؟ لطفاً راهنمايى فرماييد.

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ در غسل لمس بدن شرط نيست، فقط رسيدن آب به بدن كافى است و با دوش غسل صحيح است و خيال می‌كنم 2 دقيقه بيشتر وقت لازم ندارد. به اين وسوسه‌ها اعتنا نكنيد كه زندگی‌تان فلج می‌شود. تصميم عاقلانه شرعى بگيريد كه می‌توانيد در ظرف چند روز راحت شويد.

موارد مرتبط حکم كسى که در يادگيرى صحيح انجام غسل، سهل‌انگارى كند چیست؟ آيا وقوع حدث در حين غسل، موجب بطلان غسل و وجوب تكرار آن می‌شود؟ حکم فردی که با نيت غسل، استحمام نموده اما غسل را فراموش کرده چیست؟ اگر در محل غسل، فرد ديگرى عمل حرامى انجام دهد آيا مضرّ غسل غاسل است؟ آیا اشخاص وسواسی می توانند به جاى غسل، تيمم انجام دهند؟ اگر در اعضاى وضو، تيمم و غسل، رنگ وجود داشته باشد.
نظر شما :
captcha