پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
بیانیه دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره تاریخ ولادت امام کاظم (علیه السلام)
ول مشهور آن است که ولادت در هفتم ماه صفر است که این روز مصادف با سالروز شهادت امام حسن علیه السلام است. با این حال در روایاتی هم وارد شده که نشان می‌دهد ولادت آن حضرت در اواخر ذی الحجه است...

بسم الله الرحمن الرحیم

 

پوشیده نیست که پژوهشگران به دلایل مختلف درباره تعیین بسیاری از حوادث و رویدادهای تاریخی با یکدیگر اختلاف نظر دارند، از جمله تاریخ‌های ولادت و شهادت ائمه معصومین علیهم السلام.

 

شیعه در طول تاریخ بر آن بوده است که این مناسبت‌ها را احیاء نماید. حتی یک واقعه را در بیش از یک تاریخ احیاء نماید، چنانکه در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام چنین کرده است، زیرا درباره تاریخ ولادت (جهت برگزاری جشن) یا تاریخ شهادت (برای برپایی عزاداری) یقین ندارد، بلکه مخصوصاً در مواردی که نصوص متعددی درباره آن وارد شده، امکان تکرار و احیای آن مناسبت ها وجود دارد و رجحان دارد.

 

از دیگر نمونه‌ها، تاریخ ولادت امام کاظم علیه السلام است. قول مشهور آن است که ولادت در هفتم ماه صفر است که این روز مصادف با سالروز شهادت امام حسن علیه السلام است. با این حال در روایاتی هم وارد شده که نشان می‌دهد ولادت آن حضرت در اواخر ذی الحجه است...

 

با توجه به آنکه راهی برای یقین به هیچ یک از تاریخ‌ها وجود ندارد، چنان که در بسیاری از مسائل تاریخی مورد اشاره این‌گونه است، مانعی نیست که طبق آنچه برای احیاء سالروز ولادت امام کاظم علیه السلام در اواخر ذی الحجه وارد شده، بر بیش از یک تاریخ تکیه شود زیرا همه اینها تحت عنوان احیاء امر ائمه علیهم السلام قرار می‌گیرد.

 

خداوند متعال عاملین به احیای ذکر محمد و آل محمد را موفق بدارد و آنان را از مصادیق کسانی قرار دهد که امام صادق علیه السلام فرمود: «خداوند کسانی را که امر ما را احیا می‌کنند مورد رحمت قرار دهد».

 

شهر مقدس قم: 17 ذی الحجه 1436 هـ ق
دفتر حضرت آیت الله العظمی سید محمدصادق حسینی روحانی