پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
آیت الله العظمی روحانی: هم ایرانی هستیم و هم مسلمان و به مسایل مربوط به قومیت و فرهنگ احترام می گذاریم
حضرت آیت الله روحانی در زمینه مسأله ملیت و مذهب گفت: هیچگونه اختلاف و تضادی بین آنها نیست، نه اسلام با ملیت مخالف است و نه ملیت به گونه ای است که با اسلام مغایرتی داشته باشد...

گروهی از اعضای «اتحاد دانشجویان و جوانان ملی گرا» چند روز قبل در قم با آیت الله روحانی ملاقات کردند و در خصوص مسایل مختلف مملکتی با ایشان تبادل نظر و بحث کردند. در این ملاقات مسایلی از جمله: اوضاع بحرین، مسأله آزادی عقیده و بیان، اوضاع دانشگاه ها و رابطه فرهنگ ایران با تعالیم اسلامی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

دانشجویان شرکت کننده در برنامه ملاقات با حضرت آیت الله روحانی، مسأله فرهنگ و هویت ملی را مطرح کردند و از ایشان نظر خواستند. آیت الله روحانی در پاسخ گفتند: ما هرگز نگفته ایم که ایرانی نیستیم و مسلمانیم، برخلاف آنچه که عده ای چنین مسأله ای را مطرح کرده اند، ما هم ایرانی هستیم و هم مسلمان ما به مسایل مربوط به قومیت و فرهنگ احترام می گذاریم و هیچگاه این موضوع را از نظر دور نداشته ایم. همانطور که جشن ایام عید نوروز در اسلام مطرح نیست، ولی چون برای ایرانیان مرسوم است و آنها به برگزاری آن علاقه نشان می دهند، ما هم در این مراسم شرکت می کنیم. آیت الله روحانی سپس به مسأله بحرین اشاره کردند و گفتند: از قول خبرگزاری فرانسه شنیدم که ممالک حوزه خلیج فارس در مقابل اظهارات من در مورد بحرین، به وحشت افتاده و قصد تشکیل یک اتحادیه نظامی را دارند. یک بحرینی پیش من آمد و اظهار کرد که برادرش را در بحرین دستگیر کرده اند و به خاطر ملاقات با من، مورد شکنجه قرار داده اند. از طرفی شنیده ام که برخی از ممالک عربی اعلام کرده اند که حاضر به هرگونه کمک با دولت بحرین هستند. بحرینی ها باید همان راهی را بروند که ملت ایران رفت. دولت غاصب بحرین باید از خشم و خروش مردم بترسد و بداند که جلوی خشم مردم را نمی توان گرفت. در ضمن باید اضافه کنم که اخیراً 3000 نفر را در این جزیره دستگیر کرده اند.

 

حضرت آیت الله روحانی در زمینه مسأله ملیت و مذهب گفت: هیچگونه اختلاف و تضادی بین آنها نیست، نه اسلام با ملیت مخالف است و نه ملیت به گونه ای است که با اسلام مغایرتی داشته باشد.

 

کیهان ـ شماره 10824 ، یکشنبه 15 مهرماه 1358