پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
افشای توطئه های قذافی در ایران توسط آیت‌ الله‌ العظمی روحانی
دولت لیبی یک نفر را که مهمان بود گروگان گرفت و ما هم مقابله می‌کنیم و بعد که دیدند مسئله خیلی جدی است 500 نفر از ایادی قذافی رفتند به فرودگاه که به جشن استقلال لیبی بروند و چون جلوی آنها گرفته شد...
حضرت آیت الله العظمی روحانی در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره سفر جلود؛ معاون وقت قذافی (رهبر لیبی) اظهار داشتند که: ... چندی قبل بود که روزنامه «شهید» اهانتی کرده بود چون آقای قذافی دلش می خواست که در دنیا اعلام بکند که در انقلاب ایران سهمی داشته است و هدفش هم این بود که بعد از انقلاب به ایران بیاید و بعد که موافقت نشد جلود را فرستاد و جلود در ایران ایادی دارد که او را به ایران آوردند و در مجلس ترحیم مرحوم مطهری اعلامیه دروغ دادند که حوزه علمیه از جلود استقبال کرد که به نظر ما اهانتی بود به حوزه علمیه؛ زیرا حوزه علمیه به استقبال نرفت ولی اعلامیه اش پخش شد.
 
در اینجا این صحبت بود که جلود را گروگان بگیریم تا هر وقت که دولت لیبی امام موسی صدر را تحویل داد ما هم جلود را تحویل دهیم و به یکی از افرادی که به من تلفن کرد و پرسید آیا گروگان گیری شرعی است گفتم بله در شرع گروگان گیری مجاز است. دولت لیبی به ما تعهدی کرد و یک نفر را که مهمان بود گروگان گرفت و ما هم مقابله می کنیم و بعد که دیدند مسئله خیلی جدی است 500 نفر از ایادی قذافی رفتند به فرودگاه که به جشن استقلال لیبی بروند و چون جلوی آنها گرفته شد شروع کردند به هتاکی در روزنامه شهید که به خرج ایشان چاپ می شود.
 
بامداد ـ دوشنبه بیست و پنجم تیرماه ـ 1358