پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
حضرت فاطمه (عليها السلام) و روايات ديدار سلمان
استفتاء:

در برخى از منابع حديثى، رواياتى هست كه از اشتياق حضرت فاطمه (عليها السلام) براى ديدار سلمان يا برخى از چهره هاى وزين و بافضيلت در صدر اسلام سخن مى گويد، و من به عنوان يك شيعه، اين ها را نمى پذيرم، جز آن كه عالم و فقيهى بزرگ برايم شرح دهد.

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ من در سخنان همه علماى شيعه و بسيارى از دانشمندان اهل سنّت پژوهش نمودم و دريافتم كه سرمايه و موادّ اصلى دنياى وجود حضرت فاطمه (عليها السلام) از بهشت پرطراوت و زيباى خدا و از برترين ميوه ها و درختان آن است، و روح ارجمند آن بانوى بزرگ نيز كه از سوى خداى حكيم متناسب با اين جسم مبارك برگزيده شده، از رازها و اسرار الهى است كه ما حقيقت آن را نمى شناسيم. تنها چيزى كه ما در اين مورد درمى يابيم، همان چيزى است كه به وسيله روايات اسلامى رسيده، و بيانگر آن است كه روح تابناك حضرت فاطمه (عليها السلام) از فروغ عظمت و شكوه خدا آفريده شده است، و به همين جهت پيامبر خدا فرمود: «فاطِمَةُ حَوْراءٌ إنْسِيَّةٌ...» (1) حضرت فاطمه (عليها السلام) حوريه اى است در سيماى انسان; بنابراين رواياتِ مورد نظر و پرسش، به باور من از مجعولات است. والله العالم.

--------------------------------------------------------------------

1- اين روايت با اندك تفاوت به اين صورت نيز آمده است كه پيامبر مى فرمود: «اِبْنَتى فاطِمَةٌ حَوْراءٌ آدَميَّةٌ!» دخترم، حضرت فاطمه، حوريه اى است در سيماى آدميان. الصّواعق المحرقة/ ص 96; أسعاف الرّاغبين/ ص 173.