پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
حضرت فاطمه زهرا (عليها السلام) تنها دختر پيامبر.
استفتاء:

در مورد شمار دختران پيامبر، ميان تاريخ ‏نگاران و محدّثان بحث و گفتگوست، كه آيا زينب، رقيّه و أُم‏ كلثوم نيز دختران آن حضرت هستند يا دختران خديجه و يا دختران هاله، خواهر خديجه (عليها السلام) هستند و آن بانوى بزرگ، به‏ خاطر منش و اخلاق نيكو و امكانات بسيار، آنان را همچون فرزندان خود زير بال محبت مادى و معنوى خود گرفت و اداره نمود و در سايه بلندپايه پيامبر بزرگ اسلام تربيت كرد؟ برخى آنان را دختران پيامبر، و برخى دختران حضرت خديجه (عليها السلام) و پاره ‏اى نيز دختران «هاله» عنوان كرده ‏اند.
رواياتى با سند صحيح و معتبر رسيده است كه: چون رقيه دختر پيامبر از دنيا رفت، آن حضرت فرمود: به ‏گذشتگان صالح و نيكوكردارمان بپيوند... (1)
و در تهذيب الأحكام از امام صادق و آن حضرت از پدرش آورده است كه فرمود: «امامه بنت ابى‏ العاص» است و مادرش زينب دختر پيامبر است كه پس از شهادت على (عليه ‏السلام) با «مغيرة بن نوفل» ازدواج نمود... (2)
و در كتاب كافى با سلسله سند خود از محمّد بن يحيى، و از احمد بن محمّد، و از بكير، و از زراره و او نيز از امام صادق آورده است كه فرمود: فاطمه (عليها السلام) به اميرمؤمنان وصيت كرد كه پس از او با دختر خواهرش ازدواج نمايد و آن حضرت نيز چنين كرد. (3)
و نيز در مقنعه شيخ مفيد و تهذيب شيخ طوسى در دعاى روزهاى ماه رمضان در صلوات بر پيامبر و امامان نور، از قول پيشوايان اهل‏ بيت (عليهم ‏السلام) چنين آمده است: «أللّهُمَّ صَلِّ عَلى رقيّة بِنْت نَبِيَّك وَ الْعَن مَن آذى نَبِيَّك فِيْها، أللّهُمَّ صَلِّ عَلى أم‏ كُلثُوم بِنْت نَبِيَّك وَ الْعَنْ مَن آذى نَبِيَّك فِيْها...»؛ بارخدايا درود فرست بر رقيه دختر پيامبرت و بر كسى كه پيامبرت را در رفتار با او آزرد، لعنت فرست. بارخدايا درود فرست بر أُم‏ كلثوم دختر پيامبرت و كسى را كه پيامبرت را در مورد او آزرد، لعنت كن.
و نيز برخى از روايات و دعاها نشانگر آن است كه آنها دختران پيامبر بودند و نه دختران خديجه و يا هاله؛ اينك نظر شما چيست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; من در اين مورد پژوهش و تحقيق نموده ‏ام و همچون گروهى از علماى پيشين، نظير مرحوم سيّد مرتضى بر اين باورم كه خديجه (عليها السلام) به هنگام ازدواج با پيامبر خدا، دوشيزه بود و به‏ هنگام عقد، 40 ساله نبود بلكه 24 ساله بود؛ بنابراين، بى ‏ترديد آنان دختران خواهر خديجه (عليها السلام) بودند، نه دختران او و پيامبر (صلى ‏الله ‏عليه ‏و‏آله وسلم).

--------------------------------------------------------------------
1 ـ كافى/ ج 3/ ص 241.
2 ـ تهذيب الأحكام/ ج 8/ ص 258.
3 ـ كافى/ ج 5/ ص 555.