پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی روحانی«قدس سره»
سلطه معصومين (عليهم السلام) بر امور مادى و معنوى
استفتاء:

در ميان شيعيان معمول است كه همواره نام ائمه معصومين (عليهم السلام) را بر زبان جارى كرده و آنها را صدا مى زنند، مثلا مى گويند: «ياعلى» و عقيده دارند كه ايشان در سختى ها به آنان كمك مى كنند. آيا حضرت على (عليه السلام) صداى ما را مى شنود؟ و مى داند كجا و چه زمانى او را صدا زده ايم؟ آيا اجابت نداى ما توسط آن حضرت، به واسطه قدرتى است كه خدا به او اعطا كرده است؟ يا ايشان از خداوند، درخواست مى كند تا دعاى ما را اجابت كند و خدا براى تكريم ايشان نياز ما را برآورده مى سازد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ معصوم (عليه السلام) با اذن خدا بر همه عالم سلطه دارد، به نحوى كه زمام گردش امور عالم به دست اوست. معصوم (عليه السلام) حاكميت كامل بر تمام امور دارد و مى تواند هرگونه كه بخواهد تصرف كند، ايجاد نمايد و يا از بين ببرد.

دنياى طبيعت تحت سلطه اوست، البته نه به طور مستقل، بلكه در طول قدرت الهى و سلطه خداوندى; به اين معنا كه خداوند متعال او را توانا كرده و به او حاكميت داده است، درست همان طور كه ما مسلّط بر اعمال ارادى خودمان هستيم، و اگر خداوند به او افاضه نكند و قدرت را از او بگيرد، اين توان و سلطه از بين خواهد رفت.