پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
اعطاى كرامت‏ هاى بى‏ نظير به امام حسين‏ عليه السلام‏
استفتاء:

با توجه به اين مطلب كه تمامى ائمه اطهار عليهم السلام با وجود نقش‏ هاى مختلفى كه بر عهده داشته‏ اند يك هدف واحد را دنبال مى‏ نمودند، كدام نقش از اين ميان دشوارتر محسوب مى‏ شود؟ و اگر تمامى آنها يكسان هستند به چه دليلى به امام حسين عليه السلام كرامت‏ هايى (1) عطا شده كه به هيچ يك از فرزندانشان عطا نشده است؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ در اين موضوع كه نقش امام حسين‏ عليه السلام دشوارتر بوده است هيچ جاى شكى نيست، و مصائبى كه بر ايشان و خاندان بزرگوارشان گذشت به مراتب از مصائب فرزندان گرامى‏ اش دشوارتر بوده است؛ به همين دليل است كه مزايايى براى حضرتش قرار داده شده است كه براى غير از او قرار داده نشده است. و اين همان مطلبى است كه در روايت مشهورى از امام باقر عليه السلام به آن اشاره شده است: «خداوند، حسين ‏عليه السلام را در مقابل كشته شدنش اين گونه پاداش داد كه؛ امامت را در نسل او، و شفا را در تربتش قرار داد، دعا را در نزديكى قبرش مستجاب مى‏ گرداند و روزهاى زيارتش و رفت و آمد آن را از عمر زائرش محسوب نمى ‏كند» (2).

---------------------------------------------------------------

1) كمال الدين، ص 416.

2) عن الامام الباقر عليه السلام: إن الله عَوَّضَ الحسَين‏ عليه السلام عن قَتلِهِ، أَنَّ الامامة فى ذُريّته، والشفاء فى تربته، و اجابة الدعاء عند قبره، و لا تُعَدّ أيام زائره جائياً و راجعا من عمره.