عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۸ سه شنبه ۴ تير
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18329-540     

کتاب ارزشمند فقه الاجتهاد و التقلید، تقریر دروس حضرت آیت الله العظمی روحانی منتشر شد

فقه الاجتهاد و التقلید

تقریر دروس آیت الله العظمی روحانی
به قلم: مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید هادی روحانی
تحقیق و پاورقی: حجت الاسلام والمسلمین سید ضیاء خباز
ناشر: انتشارات کلبه شروق
تعداد صفحات:470 صفحه  قیمت:7500 تومان سال انتشار: تابستان 1392

 
کتاب فقه الاجتهاد و التقلید تقریر دروس حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مدظله العالی)، بعد از پنجاه و هفت سال در 470 صفحه، توسط انتشارات کلبه شروق در قم منتشر شد. 

مطالب این کتاب، شامل مباحث سطح عالی ـ که در حوزه از آن به سطح خارج یاد می شود ـ با موضوع اجتهاد و تقلید می باشد. این مبحث را حضرت آیت الله العظمی روحانی (دام ظله)  حدود شصت سال قبل برای گروهی از فضلای حوزه علمیه قم و در ماه مبارک رمضان مطرح فرموده‌اند.

گفتنی است عادت بزرگان حوزه علمیه مبارکه معمولا چنین است که از اوقات ماه مبارک رمضان که دروس تعطیل می باشد و زمان تبلیغ و عبادت است برای تدریس برخی دروس که به آنها دروس تعطیلیه گفته می‌شود، استفاده می‌کنند.

غالبا نیز موضوع این دروس متناسب با محدودیت زمانی درنظر گرفته می‌شود، مثلا پرداختن به یک قاعده فقهی یا باب کوچکی از ابواب فقه، یا مطلبی از مطالب اصولی بسیار مهم.

حضرت آیت الله العظمی روحانی نیز بیش از شصت سال است که روالشان این گونه بوده است و در تمامی این سالها و البته به جز سالهایی که در حصر وحبس ویا تبعید بوده اند ،هیچ گاه این سنت حسنه را ترک نکرده‌اند.

و اما به دنبال درخواستهای مکرر جهت  تجدید چاپ کتاب، حجت الاسلام والمسلمین خباز از فضلای حوزه علمیه قطیف و از  شاگردان برجسته آیت الله العظمی روحانی مسوولیت این مهم  را بر عهده گرفته و منابع روایات و اقوال آن را استخراج نموده و در بسیاری از مطالبی که در زمان اندک تدریس مجال مطرح شدن آن نبوده است از سه دوره کتب فقهی و اصولی ارزشمند حضرت آیت الله العظمی روحانی (فقه الصادق و منهاج الفقاهه و زبدة الاصول) استخراج و  به صورت پاورقی به کتاب اضافه نموده است.

در بخش ملحقات کتاب نیز بحث (جواز امتثال اجمالی با امکان امتثال تفصیلی) که در ضمن مباحث خارج فقه طهارت درسال 1423 هـ ق مطرح شده، آورده شده  است.

باید اشاره کرد نکته ای که بر اهمیت  این کتاب می افزاید آن است که کتاب فقه الاجتهاد و التقلید به عنوان جلد متمم موسوعه 41 جلدی فقه الصادق معرفی شده است.

مرکز پخش: قم، ابتدای خیابان صفاییه – کلبه شروق – تلفن: 37838144-025

موارد مرتبط عرضه مجموعه آثار حضرت آیت الله العظمی روحانی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تولید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار آیت الله العظمی روحانی دام ظله توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله: حضرت آیت الله العظمی خوئی خورشید درخشان آسمان حوزه های علمیه هستند و این مساله را نمی توانند انکار کنند مگر خفاشان شب!! گزارش تصویری از برگزاری مراسم عزاداری شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در حسینیه امام صادق (علیه السلام) با حضور حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله - (بخش دوم) گزارش تصویری از برگزاری مراسم عزاداری شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در حسینیه امام صادق (علیه السلام) با حضور حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله - (بخش اول) برنامه عزاداری دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی (دام ظله) در دهه آخر صفر حضرت آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی دام ظله: نگاه کردن زن به بدن مرد از محرّمات است برنامه دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله در دهه اول ماه محرم گزارش تصویری برگزاری مراسم عید غدیر با حضور آیت الله العظمی روحانی در حسینیه امام صادق (علیه السلام) گزارش تصویری مراسم شهادت امام صادق (علیه السلام) با حضور آیت الله العظمی روحانی در حسینیه امام صادق (علیه السلام)
نظر شما :
captcha