عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18329-2137     

نظر حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره چرایی وضعیت نابهنجار دنیای اسلام

یکی از ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام در سوالی از حضرت آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی درباره دلایل وضعیت کنونی مسلمانان و جهان اسلام سؤال کرده است که در ادامه متن سوال و همچنین جواب معظم را می خوانیم...

یکی از ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام در سوالی از حضرت آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی درباره دلایل وضعیت کنونی مسلمانان و جهان اسلام سؤال کرده است که در ادامه متن سوال و همچنین جواب معظم را می خوانیم:

 

سوال: چرا مسلمانان نتوانسته اند با عبرت گرفتن از قيام امام حسين (عليه السلام) وضعيت نابهنجار خود را سامان بخشند؟!

 

پاسخ حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله:

 

باسمه جلت اسمائه؛

جهان اسلام به دو بخش جغرافيايى - عقيدتى تقسيم مى شود؛ اكثريت اهل سنت در بيشتر كشورهاى اسلامى و اقليت تشيع در ايران و عراق و برخى كشورهاى ديگر.

اكثريت اهل سنت از يك طرف به جهت برخوردار نبودن از اعتقاد به امامت اهل بيت (عليهم السلام) و نبود سنت عاشورايى در ميان آنها، و از طرف ديگر اعتماد به حاكمان و توجيه سياسى كار ايشان - كه اگر حاكم اسلامى عادل شد بايد شكرگزار و اگر ظالم شد، بايد صبر پيشه كرد و تحمل نمود - كه يك فلسفه سياسى غلطى است و از دوران قديم در ميان اهل سنت حاكم بوده و همواره نظم را، بر تحقق عدالت تقدم داشته اند، در نهضت هاى اسلامِ سُنّى مانند اخوان المسلمين، و جماعت مسلمين، چندان موفقيتى به دست نياورده و نهضتشان به شكست انجاميده است.

اما اهل تشيع در چند مورد در كشورهاى شيعه نشين با الهام گيرى از نهضت امام حسين (عليه السلام) توانسته اند استقلال طلبى و نهضت اجتماعى بپا دارند و هويت سياسى خود را اعلام نمايند. نهضت استقلال طلبى مسلمانان عراق به رهبرى علماى شيعه و مراجع تقليد در انقلاب 1920 كه به استقلال عراق از استعمار انگليس انجاميد، نمونه اى از اين باب است. اما متأسفانه با اين كه ابتدا شيعيان استقلال عراق را به دست آوردند، ولى بعداً عقب نشينى كرده و موضوع حكومت به دست اقليت اهل سنت در عراق افتاد كه در مدت زيادى حاكمان بعثى ناسيوناليست با استبداد كامل آن را اداره كردند.

ايرانيان مسلمان نيز گرچه با الهام گيرى از نهضت حسينى در نهضت مشروطيت و انقلاب اسلامى، توانستند حكومت تشكيل دهند، ولى متأسفانه انحراف نهضت مشروطيت از اهداف اسلامى خود به وسيله لائيك ها و روشنفكران وابسته، آنها و به ويژه عالمان دينى را منفعل ساخت و سرانجام به انزوا كشاند. چنانچه آيت الله نائينى تئوريسين جناح اسلامى نهضت مشروطه، كتاب خود «تنبيه الامة و تنزيه الملّة» را جمع كرد و از نهضت دور نشست.

موارد مرتبط برگزاری مراسم عزاداری در دفتر آیت الله العظمی روحانی در دهه اول محرم توصیه های حضرت آیت الله العظمی روحانی به وعاظ، مداحان، مسئولین هیأت ها، جوانان، بانوان و سایر عزاداران حسینی عرضه مجموعه آثار حضرت آیت الله العظمی روحانی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تولید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار آیت الله العظمی روحانی دام ظله توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله: حضرت آیت الله العظمی خوئی خورشید درخشان آسمان حوزه های علمیه هستند و این مساله را نمی توانند انکار کنند مگر خفاشان شب!! گزارش تصویری از برگزاری مراسم عزاداری شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در حسینیه امام صادق (علیه السلام) با حضور حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله - (بخش دوم) گزارش تصویری از برگزاری مراسم عزاداری شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در حسینیه امام صادق (علیه السلام) با حضور حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله - (بخش اول) برنامه عزاداری دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی (دام ظله) در دهه آخر صفر حضرت آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی دام ظله: نگاه کردن زن به بدن مرد از محرّمات است برنامه دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله در دهه اول ماه محرم
نظر شما :
captcha