عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-7797     

اگر شخصی به دلیل مریضی نتواند روزه‌های قضاء را تا قبل از ماه رمضان بجا آورد.

استفتاء:

حکم شخصی که روزه‌های قضاء از سال گذشته را بر گردن داشته و به دلیل ناراحتی معده نتواند تا قبل از رمضان امسال آنها را بجا آورد، چیست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ اگر کسی در ماه رمضان نتواند روزه بگیرد و بعد از آن هم تا رمضان بعد نتواند قضاء آنها را بجا آورد، روزه بر او واجب نیست و برای کفاره آن هم، دادن یک مد طعام به فقرا کافیست.

موارد مرتبط حکم انجام آندوسکوپی در ماه مبارک رمضان آیا زدن عطر در ماه مبارک رمضان اشکال دارد؟ شخصی که در جوانی روزه‌اش را بدون عذر خورده آیا حکم جاهل قاصر را دارد؟ آیا با یک روز روزه گرفتن در ایام خاص میتوان چندین روز روزه قضاء را اداء نمود؟ کسی که روزه قضاء بر ذمه دارد اما توانایی جسمی و مالی بر ادای آنها را ندارد آیا خونریزی به دلیل زخم شدن قسمتی از بدن یا غیره روزه را باطل می‌کند؟ آیا لمس کردن دختر نامحرم در ماه مبارک رمضان، باعث ابطال روزه می‌شود؟ آیا جایز است به دلیل برگزاری کنکور بعد از ماه مبارک رمضان، روزه نگرفت؟ شخصی که جاهل به مسئله يوم الشك بوده آیا کفاره بر وی واجب می شود؟ آيا در ماه رمضان، تنقيه در قُبل زن براى مداوا، مبطل روزه است يا خير؟
نظر شما :
captcha