عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18323-631     

مَهريه حضرت زهرا (عليها السلام) چقدر بود؟

استفتاء:

آيا ممكن است در مورد مَهريه‏ اى كه حضرت فاطمه (عليها السلام) از اميرمؤمنان خواست، آگاهى بدهيد، و روشنگرى بفرماييد كه آيا ازدواج آن حضرت با حضرت على (عليه ‏السلام) به تصميم پيامبر و يك تكليف الهى بود، يا با هماهنگى پيامبر با فاطمه (عليها السلام) و همراه با انتخاب و اختيار او؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; مرحوم كلينى(1) در كتاب شريف كافى آورده است كه پيامبر گرامى به حضرت فاطمه (عليها السلام) فرمود: دخترم! ازدواج تو، نه از سوى من و در زمين انجام گرفت، بلكه از سوى خدا و در آسمان‏ ها انجام شد و مهريه تو نيز تا آسمان‏ ها و زمين برپاست، يك پنجم اين جهان است. و نيز در روايت ديگرى در اين مورد آمده است كه اميرمؤمنان (عليه‏ السلام) زره خود را به پانصد درهم فروخت و بهاى آن را به حضرت فاطمه (عليها السلام) تقديم نمود.

-----------------------------------------------------------------
1 ـ مرحوم «محمّد بن يعقوب رازى»، مشهور به «ثقة الاِسلام كلينى»، صاحب كتاب كافى از دانشمندان نامدار مذهب اهل بيت است، كه در سال 329 از هجرت در بغداد جهان را بدرود گفت و اينك قبرش در بازار بغداد است.

موارد مرتبط فرمان خدا به ازدواج حضرت زهرا (عليها السلام) مُصحف حضرت زهرا (عليها السلام)؛ وحى خداوند بر ايشان است حضرت فاطمه (عليها السلام) و روايات ديدار سلمان فضیلت دعای حضرت زهرا (علیها السلام) حکم منکر عصمت حضرت زهرا (علیها السلام) و بتول بودن آن حضرت جواز شفا خواستن از حضرت فاطمه(عليها السلام) آیا می توان دعاى مخصوص حضرت زهرا (س) را در قنوت نماز خواند؟ آیا در اذان، شهادت به مقام سيادت و سرورى حضرت زهرا (س) جایز است؟ استغاثه به حضرت زهرا (س) یکی از برترين اعمال در آخرين ساعت روز جمعه. برای طلب سلامت و عافيت‏ نماز استغاثه به حضرت زهرا (س) تجربه شده است.
نظر شما :
captcha