عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-504     

آيا حضرت فاطمه (س) چهره و دو دست خود را به صورت كامل مى ‏پوشاند؟

استفتاء:

1. آيا اين سخن برخى درست است كه فاطمه عليها السلام چهره و دو دست خود را به صورت كامل مى‏ پوشاند؟ دخترش زينب عليها السلام چه‏ طور؟ آيا او نيز همانند مادرش رفتار مى ‏كرد؟

2. اگر پاسخ مثبت است، با اين‏كه خدا در قرآن چنين كارى را براى ما واجب نساخته است، چرا آن دو بانوى بزرگ، چهره و دو دست خويشتن را نيز به صورت كامل مى ‏پوشاندند؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; 1. هيچ فرد شايسته‏ كردارى با بزرگ بانوى اسلام فاطمه عليها السلام درخور مقايسه نيست،  چرا كه او سالار بانوان در كران تا كران هستى است، و به نظر مى ‏رسد كه اين‏گونه پوشش و وقار آن حضرت، با دلايل قطعى رسيده است. 2. امّا در مورد اين‏گونه پوشش در قرآن، نخست آن‏كه قرآن به ‏گونه ‏اى از آشكار ساختن زينت و زيبايى، هشدار داده و به فرو نهادن‏ ديدگان فرمان مى ‏دهد. افزون بر آن، بسيارى از احكام در قرآن نيست، و در سخنان پيشوايان معصوم آمده است و آن نصوص چنين پوششى را براى آن دو بانوى بزرگ اسلام بيان مى ‏كند. ثالثاً هيچ كس ترديد نمى‏ كند كه پوشش و وقار ظاهرى و برخاسته از پاك‏ انديشى و پاكى باطنى و اخلاقى، خود در زندگى انسان سدّى در برابر بسيارى از تباهى ‏ها و زشتى‏ ها است، با اين وصف آيا مى ‏توان چنين پنداشت كه سروران بانوان گيتى اين جهت را رعايت نمى ‏كنند؟

موارد مرتبط فرمان خدا به ازدواج حضرت زهرا (عليها السلام) مُصحف حضرت زهرا (عليها السلام)؛ وحى خداوند بر ايشان است حضرت فاطمه (عليها السلام) و روايات ديدار سلمان فضیلت دعای حضرت زهرا (علیها السلام) حکم منکر عصمت حضرت زهرا (علیها السلام) و بتول بودن آن حضرت جواز شفا خواستن از حضرت فاطمه(عليها السلام) آیا می توان دعاى مخصوص حضرت زهرا (س) را در قنوت نماز خواند؟ آیا در اذان، شهادت به مقام سيادت و سرورى حضرت زهرا (س) جایز است؟ استغاثه به حضرت زهرا (س) یکی از برترين اعمال در آخرين ساعت روز جمعه. برای طلب سلامت و عافيت‏ نماز استغاثه به حضرت زهرا (س) تجربه شده است.
نظر شما :
captcha