عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت
  • یَا فَاطِمَةُ الزَّهْرَاءُ یَا بِنْتَ مُحَمَّدٍ یَا قُرَّةَ عَیْنِ الرَّسُولِ یَا سَیِّدَتَنَا وَ موْلاتَنَا إِنَّا تَوَجَّهْنَا وَ اسْتَشْفَعْنَا وَ تَوَسَّلْنَا بِکِ إِلَى اللَّهِ وَ قَدَّمْنَاکِ بَیْنَ یَدَیْ حَاجَاتِنَا یَا وَجِیهَةً عِنْدَ اللَّهِ اشْفَعِی لَنَا عِنْدَ اللَّهِ
کد : 18322-2056     

ازدواج دائم يا موقت مسلمان با اهل كتاب چه حکمی دارد؟

استفتاء:

ازدواج دائم يا موقت مسلمان با اهل كتاب چه حکمی دارد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ ازدواج پسران مسلمان با دختران كافر كتابى (يهود، نصارى، مجوس) دائما و متعه جایز است و با كافر غير كتابى جایز نيست، و ازدواج دختران مسلمان با پسران كافر مطلقاً جایز نيست.

موارد مرتبط آیا می توان در ازدواج موقت مهریه را پنج شاخه گل به نیت پنج تن قرار داد؟ آیا پسر بالغ شیعه دوازده امامی می تواند با دختر بالغ اسماعیلیه ازدواج موقت کند؟ آیا عدم ثبت ازدواج در دفترخانه های رسمی سبب بطلان محرمیت می شود؟ در تعیین مدت ازدواج موقت باید دقت شود که بر مبنای ماه شمسی است یا قمری. اگر مرد بعد از ازدواج موقت متوجه شود که زن شوهر داشته است چه حکمی دارد؟ در باب ازدواج موقت باید به فتوای مرجع دختر توجه کرد یا مرجع پسر؟ اگر زنی شرايط فسخ عقد موقت را نداند و با فرد ديگری عقد موقت كند. آیا مدت ازدواج موقت را می توان تا پیدا شدن شوهر برای دختر قرار داد؟ مهر تعیین شده بعد از اتمام مدت صیغه موقت باطل نمی شود و باید پرداخت شود. آیا با دختری که هیچ مرجع تقلیدی ندارد می توان ازدواج موقت نمود؟
نظر شما :
captcha